Adresowane do dorosłych niepełnosprawnych mieszkańców Chorzowa zajęcia terapeutyczne pt. "Efekt Motyla" odbywają się od poniedziałku do piątku w budynku przy ul. Powstańców 70 w Chorzowie.
Program obejmuje zajęcia i gry integracyjne, a także wspólne wyjścia na spacery czy wystawy.
Uczestnicy spotkań, w zależności od indywidualnych zainteresowań, mogą brać udział w zajęciach prowadzonych w ramach dwóch pracowniach: plastycznej oraz muzyczno-teatralnej.
PRACOWNIA PLASTYCZNA
Nie trzeba być szczególnie uzdolnionym plastycznie, by brać udział w zajęciach tej pracowni. Każdy może nauczyć się tutaj czegoś nowego, podejmując zadania z dziedziny malarstwa i inne artystyczne wyzwania manualne.
Zajęcia te uczą cierpliwości i staranności, a także pozwalają na rozwijanie percepcji i poprawę koordynacji ruchowej.
Regularnie organizowane kiermasze prac pozwalają ich autorom poczuć satysfakcję z faktu zainteresowania kupujących. Klienci kiermaszów doceniają wysiłek, zaangażowanie i umiejętności niepełnosprawnych twórców.
PRACOWNIA MUZYCZNO-TEATRALNA
Pracownia muzyczno-teatralna powstała w sierpniu 2007 roku. Opiera się głównie na muzyce, która jest doskonałym narzędziem terapeutycznym, ale także na dziedzinach jej pokrewnych - tańcu, poezji i teatrze.
Powstają tu spektakle teatralne i muzyczno-teatralne z elementami tańca, pantomimy, choreografii grupowej, śpiewu i recytacji. Różnorodność form pozwala na dopasowanie określonych zadań scenicznych do poszczególnych osób, zgodnie z ich preferencjami i możliwościami zdrowotnymi.
Działająca w ramach pracowni Grupa Teatralna, posługująca się od 2010 r. nazwą "WALIZKA" przygotowała dotąd trzy spektakle muzyczne: "O zagubionym Dzieciątku" (2007/2008r) i "Perła Adalminy" (2008/2009) oraz "Piękna i Bestia" (2010/2011 i 2012).
Oprócz projektów musicalowych grupa organizuje wieczorki poetyckie - w 2009 roku "Słowem i tańcem malowane", w roku 2011 - "Pod skrzydłami Anioła". Prezentując utwory klasyków i teksty własne, w słowo recytowane wplatają zawsze śpiew, taniec i krótkie formy teatralne.
Grupa Teatralna "Walizka" dwukrotnie została nagrodzona na Festiwalu Otwartych Serc w Chorzowie Starym - w roku 2010 spektakl "Zapach róży" zajął drugie miejsce, a zaprezentowany w roku 2011 spektakl kabaretowy "O Czerwonym Kapturku i Babci na murku" uzyskał wyróżnienie.
Spektakl "Zapach róży" niepełnosprawni zaprezentowali również w czerwcu 2010 roku podczas koncertu charytatywnego "Otworzyć drzwi". Organizatorem koncertu była Śląska Fundacja "Pomoc Niepełnosprawnym", a pomysłodawczynią - opiekunka grupy muzyczno-teatralnej.
Projekty artystyczne grupy prezentowano wielokrotnie w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, a także w Dąbrówce Małej i Bogucicach. Grupa ?Walizka? występuje m.in. w domach kultury, ośrodkach dla niepełnosprawnych, klubach seniora, zaprzyjaźnionej parafii i ochronce dla dzieci. Dwukrotnie przyłączyła się do akcji "Wkręć się w pomaganie", promującej zbiórkę plastikowych zakrętek od butelek.
W marcu 2013 grupa "Walizka" rozpoczęła cykl występów ze spektaklem "Paryska opowieść", na podstawie opowiadania krakowskiego pisarza Janusza Kordka. Nowy projekt sceniczny wzbogacono o animację lalką teatralną i muzykę instrumentalną wykonywaną "na żywo" przez niewidomą podopieczną.
Niepełnosprawni uczestnicy zajęć pracowni muzyczno-teatralnej uczestniczą również w zajęciach integracyjnych, podczas których organizowane są gry, zabawy towarzyskie i intelektualne, dyskusje na ciekawe tematy, bale taneczne, wspólne wyjścia poza siedzibę Fundacji, a także grupowe zajęcia ze śpiewu przy akompaniamencie gitary.