Witamy serdecznie. WWW niepełnosprawni śląsk pl.Po zaznaczeniu wybranego fragmentu ikliknięciugłośniczkatreśćodczytalektor   Click to listen highlighted text! Witamy serdecznie. WWW niepełnosprawni śląsk pl.Po zaznaczeniu wybranego fragmentu ikliknięciugłośniczkatreśćodczytalektor Powered By GSpeech
12012022Cz
Last updateWt, 01 Lip 2014 9am

 1 lipca 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, uprawniających m.in. do parkowania w specjalnie oznakowanych kopertach. Obecnie obowiązujące karty stracą ważność 30 listopada br. Nowa karta będzie miała charakter czasowy, z terminem ważności ustalonym na maksymalnie 5 lat. Zmieni się także organ wydający dokument – zgodnie z nowelizacją przepisów będzie nim przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

CZYTAJ WIĘCEJ: ZMIANY W PARKOWANIU

Zajęcia Terapeutyczne "Efekt Motyla"

Zmień wielkość tekstu:

Adresowane do dorosłych niepełnosprawnych mieszkańców Chorzowa zajęcia terapeutyczne pt. "Efekt Motyla" odbywają się od poniedziałku do piątku w budynku przy ul. Powstańców 70 w Chorzowie.

Program obejmuje zajęcia i gry integracyjne, a także wspólne wyjścia na spacery czy wystawy.

Uczestnicy spotkań, w zależności od indywidualnych zainteresowań, mogą brać udział w zajęciach prowadzonych w ramach dwóch pracowniach: plastycznej oraz muzyczno-teatralnej.

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Nie trzeba być szczególnie uzdolnionym plastycznie, by brać udział w zajęciach tej pracowni. Każdy może nauczyć się tutaj czegoś nowego, podejmując zadania z dziedziny malarstwa i inne artystyczne wyzwania manualne.

Zajęcia te uczą cierpliwości i staranności, a także pozwalają na rozwijanie percepcji i poprawę koordynacji ruchowej.

Regularnie organizowane kiermasze prac pozwalają ich autorom poczuć satysfakcję z faktu zainteresowania kupujących. Klienci kiermaszów doceniają wysiłek, zaangażowanie i umiejętności niepełnosprawnych twórców.

 

PRACOWNIA MUZYCZNO-TEATRALNA

Pracownia muzyczno-teatralna powstała w sierpniu 2007 roku. Opiera się głównie na muzyce, która jest doskonałym narzędziem terapeutycznym, ale także na dziedzinach jej pokrewnych - tańcu, poezji i teatrze.

Powstają tu spektakle teatralne i muzyczno-teatralne z elementami tańca, pantomimy, choreografii grupowej, śpiewu i recytacji. Różnorodność form pozwala na dopasowanie określonych zadań scenicznych do poszczególnych osób, zgodnie z ich preferencjami i możliwościami zdrowotnymi.

Działająca w ramach pracowni Grupa Teatralna, posługująca się od 2010 r. nazwą "WALIZKA" przygotowała dotąd trzy spektakle muzyczne: "O zagubionym Dzieciątku" (2007/2008r) i "Perła Adalminy" (2008/2009) oraz "Piękna i Bestia" (2010/2011 i 2012).

Oprócz projektów musicalowych grupa organizuje wieczorki poetyckie - w 2009 roku  "Słowem i tańcem malowane", w roku 2011 - "Pod skrzydłami Anioła". Prezentując utwory klasyków i teksty własne, w słowo recytowane wplatają zawsze śpiew, taniec i krótkie formy teatralne.

Grupa Teatralna "Walizka" dwukrotnie została nagrodzona na Festiwalu Otwartych Serc w Chorzowie Starym - w roku 2010 spektakl "Zapach róży" zajął drugie miejsce, a zaprezentowany w roku 2011 spektakl kabaretowy "O Czerwonym Kapturku i Babci na murku" uzyskał wyróżnienie.

Spektakl "Zapach róży" niepełnosprawni zaprezentowali również w czerwcu 2010 roku podczas koncertu charytatywnego "Otworzyć drzwi". Organizatorem koncertu była Śląska Fundacja "Pomoc Niepełnosprawnym", a pomysłodawczynią - opiekunka grupy muzyczno-teatralnej.

Projekty artystyczne grupy prezentowano wielokrotnie w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, a także w Dąbrówce Małej i Bogucicach. Grupa ?Walizka? występuje m.in. w domach kultury, ośrodkach dla niepełnosprawnych, klubach seniora, zaprzyjaźnionej parafii i ochronce dla dzieci. Dwukrotnie przyłączyła się do akcji "Wkręć się w pomaganie", promującej zbiórkę plastikowych zakrętek od butelek.

W marcu 2013 grupa "Walizka" rozpoczęła cykl występów ze spektaklem "Paryska opowieść", na podstawie opowiadania krakowskiego pisarza Janusza Kordka. Nowy projekt sceniczny wzbogacono o animację lalką teatralną i muzykę instrumentalną wykonywaną "na żywo" przez niewidomą podopieczną.

Niepełnosprawni uczestnicy zajęć pracowni muzyczno-teatralnej uczestniczą również w zajęciach integracyjnych, podczas których organizowane są gry, zabawy towarzyskie i intelektualne, dyskusje na ciekawe tematy, bale taneczne, wspólne wyjścia poza siedzibę Fundacji, a także grupowe zajęcia ze śpiewu przy akompaniamencie gitary.

Sportbook sites http://gbetting.co.uk/sport with register bonuses.
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech