Skip to content

Patron

zymanek1aGrzegorz Zymanek (1949 – 2013)

Nazwisko Grzegorza Zymanka od lat kojarzono w Chorzowie ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. W roku 1990 utworzył oddział Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, który w roku 1994 przekształcił w Śląską Fundację Charytatywną, stojąc na jej czele do roku 1995.

Śląska Fundacja „Pomoc Niepełnosprawnym” była jego kolejną ideą. Był związany z organizacją od początku jej istnienia, jako jeden z fundatorów i prezes. Śląska Fundacja „Pomoc Niepełnosprawnym” wpisana jest do rejestru stowarzyszeń od roku 2001. Trudno nawet wymienić przedsięwzięcia i imprezy, które od tego czasu zorganizowano przy dużym zaangażowaniu Grzegorza Zymanka.

Był ekonomistą z wyższym wykształceniem. Chociaż od lat na rencie inwalidzkiej, poświęcał się działalności Fundacji. Mógł myśleć o sobie, myślał o innych i szukał sposobu, jak im pomóc. Środowisko chorzowskich niepełnosprawnych integrował wokół Fundacji i duszpasterstwa niepełnosprawnych w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym, którego regularne spotkania z jego inicjatywy rozpoczęły się we wrześniu 1983 roku. Przez pewien czas prowadził, specjalizujące się w organizacji pielgrzymek religijnych, biuro podróży „Gaudium Travel”

Niepełnosprawni wiele razy korzystali z gościny Miejskiego Domu Kultury „Batory”. Tam też odbyła się ostatnie spotkanie zorganizowane przez Grzegorza Zymanka. Była to tradycyjna Wigilia dla niepełnosprawnych, 21 grudnia 2012 roku.

Grzegorz Zymanek pracował m.in. jako katecheta, był też ławnikiem Sądu Okręgowego w Katowicach. Kandydował do Sejmu RP, Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego i Rady Miasta Chorzów. Był radnym Chorzowa w latach 1994-1998. Działał wówczas w Komisji Rodziny i Pomocy Społecznej oraz Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta. W roku 2008 został Zastępcą Przewodniczącego Powiatowej Rady Zatrudnienia w Chorzowie.

W roku 2006 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzów za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej. W roku 2010, również z rąk prezydenta miasta, odebrał Medal im. ks. Franciszka Gębały za osiągnięcia w dziedzinie społecznej.

Urodzony 7 września 1949 roku w Chorzowie Grzegorz Zymanek zmarł 22 stycznia 2013 roku w szpitalu w Jaworznie. Jego uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 stycznia tegoż roku. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym, koncelebrowana przez kilku księży. Proboszcz hajduckiej parafii ks. Piotr Berger podkreślał zaangażowanie zmarłego nie tylko w pomoc niepełnosprawnym, ale także w życie parafialne i dziękował mu za bezinteresowność działania. Wspominał początki jego działalności w duszpasterstwie niepełnosprawnych z czasów proboszcza Franciszka Gębały. Mówił i o tym, że chociaż później zmienił parafię, miejsce niepełnosprawnych widział wciąż w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W ostatniej drodze, na cmentarz parafialny przy ul. Granicznej, Grzegorzowi Zymankowi towarzyszyli licznie zgromadzeni żałobnicy – rodzina, współpracownicy z Fundacji, oficjalne delegacje, przyjaciele i znajomi, wreszcie i ci, których Grzegorz Zymanek otaczał przez lata opieką – niepełnosprawni.

– Wszyscy dziś wspominamy nasze ostatnie z nim spotkania. Nikt z nas nie pomyślał wtedy, że w tym życiu już się nie zobaczymy – mówił w pożegnaniu ks. Piotr Berger.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *